... nejen nohami jsem v oblacích ...

29 březen 2006

Nemusím všechno...

Neholduji zrovna komerci a nijak jsem k ní nikdy zpravidla netíhnul, ale co se dá dělat. Někdy mě fakt docela štve, jak moc si lidé zakládají na komerčních věcech a různých záležitostech materialistického světa, který je zcela zbaven smyslu šetření a obdarován nesmyslnou vlastností zbytečného plýtvání, která mě někdy značně znepokojuje. Je to svět, který si tvoříme sami, takže je jasné, že se i tak odráží celkově ve společnosti. Škoda. Já tomuhle způsobu života nijak moc neholduji, tak se řadím do protiproudu jednou komerční fotkou.

FISHBONE INC.

Trocha statistiky

Předchozí příspěvek se stal již stým článkem na mém deníku, čehož jsem dosáhl za necelých sedm měsíců své publikace. Děkuji tudíž i všem, kdo jste se účastnily návštěvy této stránky.

27 březen 2006

ICéčko s vědeckou knihovnou

ICÉČKO DIAGONÁLNĚ

Naše vědecká knihovna a informační centrum na Kotlářské je součástí Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity. Shodly jsme se se spolužáky, že je to stavba vskutku do jisté míry futuristická a tudíž i pro mne fotogenická:-) Člověk si skutečně může vyzkoušet různé způsoby, z jakých úhlů se dá různě vyfotit. Výsledek vidíte sami.


VZOREK NA VSTUPNÍM SKLETAK TROCHU ABSTRAKCE:-)VSTUPNÍ DVEŘE

22 březen 2006

Enceladus u Saturnu

Některé snímky Saturnu ani nevypadají jako skutečné. Tyto neskutečné snímky plynového obra Saturnu, jeho majestátních prstenců a jeho záhadného měsíce Enceladu, pořídila v tomto roce kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Enceladus, u kterého bylo nedávno zjištěno, že emituje výtrysky ledu z možných podpovrchových moří, vypadá bílý, jelikož jeho povrch pokrývá poměrně čistý vodní led. Zdroj fotografií: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA


21 březen 2006

Jarní únava?

Tak já nevím, čím to je, možná tím, že už fakt mělo začít jaro, i když ono se sice k nám pomalu blíží, tak na mě přichází nějaká citová melancholie a častější únava. Normálně chodím spát zpravidla po půlnoci a v posledních dnech jsem v posteli zcela znaven už kolem půl jedenácté. No, jak je vidět, jaro se asi skutečně blíží. Přišel jsem na to, že na to abych normálně průměrně fungoval, tak do sebe musím navalit alespoň litr kávy a pak už jsem v normálu:-) Tak věřím, že se časem dostanu do normálu i bez té kávy, ale vzhledem k tomu, že se blíží změna času na letní tak opravdu nevím. Zásadní problém spočívá v tom, že tento zvyk už ztrácí svůj zásadní pragmatický význam, ke kterému byl původně zaveden, ale nelze se divit. Vždyť se na světě dějí i šílenější věci.


17 březen 2006

Astronomové dokážou určit rozměry hnědých trpaslíků

Hnědí trpaslíci - nedorostlé hvězdy, které se řadí svými hmotnostmi někde mezi málo hmotné hvězdy a velké planety v širokém spektru vesmírných těles - jsou pro astronomy důležitým klíčem pro pochopení procesu vzniku a vývoje hvězd a planet. Bohužel, problém je v tom, že hnědí trpaslíci vyzařují jen velmi málo světla a je tudíž velmi obtížné je vůbec objevit a pokusit se přesně určit jejich parametry. Nyní však tým astronomů (včetně astronomů z University of Wisconsin-Madison) ohlásil objev dvojice mladých hnědých trpaslíků, kteří obíhají navzájem kolem společného těžiště. Tento objev jim umožnil poprvé v historii výzkumu hnědých trpaslíků přesně určit jejich hmotnosti a změřit jejich průměry. V průběhu 12 let skupina astronomů shromažďovala data o této zajímavé dvojici těles. Během 300 nocí se uskutečnilo 1600 měření pomocí dalekohledů na observatořích Kitt Peak, Cerro Tololo a Gemini South.

Nové objevení hnědí trpaslíci jsou poměrně mladí, jejich stáří zřejmě nepřesahuje 1 milión roků. Nacházejí se ve vzdálenosti 1500 světelných let od Země. Najdeme je v souhvězdí Oriona, ve známé Velké mlhovině v Orionu (Great Nebula), v oblasti velmi bohaté na rodící se hvězdy. Oba hnědí trpaslíci tvoří tzv. zákrytovou dvojhvězdu. Vzhledem ke "správné" orientaci roviny jejich oběžné dráhy vůči Zemi můžeme pozorovat změny jejich jasnosti v důsledku vzájemného zakrývání obou složek. Z tvaru a charakteru tzv. světelné křivky je pak možné vypočítat jejich hmotnosti a průměry. Astronomům se tak vůbec poprvé podařilo vypočítat hmotnosti hnědých trpaslíků. Větší z nich má hmotnost 55krát větší než Jupiter, největší planeta ve Sluneční soustavě. Menší hnědý trpaslík svojí hmotností převyšuje 30krát hmotnost Jupitera. Navzdory jejich velkým rozměrům (70 % a 50 % průměru Slunce) však mají oba hnědí trpaslíci jen velice malou hmotnost, odpovídající 5,5 % (respektive 3,5 %) hmotnosti Slunce. Teorie říkají, že hnědí trpaslíci začínají svoji existenci podobně jako obyčejné hvězdy a vznikají z oblaku mezihvězdného prachu a plynu. Avšak nukleární reakce se v jejich nitrech nemohou zažehnout, neboť zde panují příliš nízké teploty a tlaky v důsledku jejich malé hmotnosti. Hnědí trpaslíci slabě září jen proto, že se díky vlastní gravitaci postupně smršťují. Aby došlo u hvězdy k zapálení termojaderných reakcí, její hmotnost musí být minimálně 80krát vyšší než hmotnost Jupitera. Pro porovnání hmotnost Slunce je 1000krát větší než hmotnost planety Jupiter. Z rozboru spektra obou objektů určili astronomové také jejich povrchové teploty. Hmotnější hnědý trpaslík má teplotu 2650 K, méně hmotný 2790 K. Opět pro porovnání povrchová teplota Slunce je 5800 K. Jako hnědé trpaslíky označují astronomové objekty, jejichž hmotnosti leží v intervalu mezi 13 až 80 hmotnostmi Jupitera.


>> převzato ze stránek České astronomické společnosti

16 březen 2006

Z cyklu Okno mého pokoje - část IX.

Jelikož se dnes již venkovní teplota zvýšila na +2 °C, tak se i pochopitelně zvýšila vlhkost. Dnes ráno byla v mém pokoji 84% vlhkost vzduchu při teplotě 17 °C. Tak teda nevím. Vzdušná vlhkost by se dala jímat třeba pomocí nějakých savých materiálů, ale nemám žádné po ruce. Uvidím, jak to bude situace vypadat, když se venkovní teplota zvýší. Pokusím se něco vymyslet, ale stále mě nic kloudného nenapadá.

15 březen 2006

Z cyklu Okno mého pokoje - část VIII.

Tak jsem si tento týden dovezl do svého pokoje bimetalový vlhkoměr s teploměrem a sám jsem byl zvědav na výsledky měření. A musím uznat, že moje obavy byly skutečně na místě obávané, neboť se moje hypotézy o obávané vlhkosti ověřily experimentálním měřením. Dnes v 6:05 hodin ráno byla teplota v mém pokoji 15.5 °C a vlhkost vzduchu byla 81%. A to byla venkovní teplota -4 °C, takže až teplota stoupne tak k 5 až 10 °C, tak počítám, že vlhkost může v pokoji dosahovat až 90%. Myslím si, že je to přímý důkaz toho co jsem již psal dříve. Na jednu stranu je to sice pěkné, že se mi měřením dokázala skutečnost, ale vlhkosti mě to nezbaví. Zásadní problém je i v topení. Topení pracuje na systému dosažení požadované teploty v místnosti. Jakmile jí dosáhne, termostat topení vypne a znovu se již po poklesu teploty topení nezapíná. To je docela zásadní problém. I když si nastavíte, že chcete vytopit místnost na báječných 30 °C, tak ono vám ji na požadovanou teplotu vytopí, ale to je vše. Do první poloviny noci topení topí, ale posléze vám postupně začne teplota v místnosti do rána klesat. A tak je to u mě. Takže fakt nevím. I když vytápěním se vlhkost příliš mnoho nesníží, ale teplý vlhký vzduch již nevadí tolik jako studený vlhký vzduch. Kdyby někdo věděl jak poradit, tak budu rád. Vzkazy prosím pište do komentářů, budu vám za ně upřímně vděčný... Tak ještě přidávám jednu fotografii z jiného dne, kdy mi zamrzla zkondenzovaná voda na oknech a pěkně deformovala obraz. Zobrazená fotografie není nijak softwarově zdeformovaná a jedná se o skutečnou deformaci obrazu při pohledu skrz zamrzlé okno.


14 březen 2006

Schody na Kotlářské

Hrad Špilberk


Hrad byl založen českým králem Přemyslem Otakarem II. kolem poloviny 13. století na skalnatém ostrohu, tyčícím se nad historickým centrem města Brna. Nejstarší písemné zprávy o existenci hradu se vztahují k létům 1277 až 1279, kdy se připomíná nejen hradní kaple, ale také jméno kopce, záhy přenesené na samotný hrad. Špilberk tak již více než sedm století vytváří výraznou dominantu města Brna. V průběhu staletí se jeho význam a úloha podstatně měnily. Z předního královského hradu a sídla moravských markrabat se hrad postupně stal mohutnou barokní pevností, nejtěžším vězením rakouské monarchie a vojenskými kasárnami. Proslul jako "žalář národů". V roce 1962 byl prohlášen národní kulturní památkou. Dnes je sídlem Muzea města Brna a jedním z nejvýznamnějších kulturních center. I přestože v Brně již pobývám nějaký ten pátek, tak jsem se až nedávno uschopnil si "nahoru" zajít.


09 březen 2006

A dost!

Tak deska ráno už jsem toho měl už opravdu dost, možná až po krk. Jelikož přišla fronta a tudíž i výrazná změna počasí, tak se to velmi rychle odrazilo i na vlhkost v pokoji, kde žiji. Dnes jsem již na rozpacích, zdali je to skutečně o zdraví žít přímo u řeky v přechodném období mezi zimou a jarem, neboť dnešek mi toho byl příkladem. Jelikož se mírně oteplilo, zejména v nočních hodinách, tak se zvýšila vlhkost vzduchu a věřím že se jeho limita limitně blížila v procentech číslu blízkému hodnotě sto. Moje ráno vám ani nechci nijak moc přesněji nastiňovat, neboť se nejedná o příliš hezké počtení... Plné horní cesty dýchací, kdy můj nosohltan sotva to množství stačil v sobě udržet. No, raději pomlčet. Příští týden si beru s sebou do Brna vlhkoměr a měřením se přesvědčím o skutečné vlhkosti. Pokud výsledky měření se budou shodovat s mojí hypotézou, začnu se shánět po výkonném otopném tělese.

08 březen 2006

Z cyklu Okno mého pokoje - část VII.

Už se pomalu a jistě blížím ke konci svého cyklu a tak ještě musím se zmínit co a jak jsem zkoušel. Včera mne napadla myšlenka, jak by se vlhkost dala snížit. Dnes již vím, že to nebylo nejrozumnější řešení a příště si dám větší pozor. Problém je i v tom, že člověk sám při spánku produkuje oxid uhličitý a vodní páru. Není toho sice moc, ale v malé místnosti to někdy i stačí. Okna v místnosti jsou dvoudílná, nikoli zdvojená, tudíž jsem udělal experiment na bázi, že nechám vnější okno otevřené a vnitřní uzavřu, aby se mi do místnosti nedostal chladný vzduch. Skutečnost je taková, že ráno již okna moc orosená nebyla, ale vzduch v místnosti byl značně vychlazený a to mnohem více, než kdykoliv předtím! Takže jsem se nestačil divit, jak jsem ráno sotva nebyl schopen dýchat a zmocňoval se mne dávivý kašel. A výsledek mého experimentování je akorát to, že budu asi nemocný. Příště již budu obezřetnější, i když je to nekonečný boj. Asi si koupím vysoušeč budov a umístím jej přímo před svou postel:-)

07 březen 2006

To po čem toužíme...

No řekněte, není úžasný? Kdyby ještě dokázal plnit to, co je na něm napsáno, tak jsem radostí bez sebe. Jenomže je to jenom pěkný stromeček. Nic víc, nic míň. I když je zajímavý a velice poutavý na pohled, tak jsem si říkal, co kdyby přece se v něm skrývala skrytá energie štěstí... Ale to jsou jenom plané představy v mé hlavě.

01 březen 2006

Někde mezi hranicemi myšlení

Často bloudím ve své duši jako někde na okraji skály a hledám. Hledám skutečnou podstatu svého života, i když ji možná nenajdu, tak stále hledat budu. Je to jakási dlouhá cesta, která mě nutí se zastavit a zamyslet nad sebou. Není to jenom o zamyšlení nad sebou, ale nad životem jako takovým, jakožto něčím naprosto výjimečným a jedinečným. Uvědomění si sebe sama, že život je něčím jedinečným na jedné planetě obíhající kolem jedné z mnoha hvězd ve vesmíru. Počet všech zrnek písku na všech pouštích a plážích na Zemi by nestačil na celkový počet hvězd, které se ve vesmíru vyskytují. A to už je vážný důvod k zamyšlení.