... nejen nohami jsem v oblacích ...

28 duben 2006

Magnolie


Tak už je jaro a pomalu se blíží měsíc, ve kterém se podle jeho názvu všechno budí k životu a kvete. Jestli někdy půjdete náhodou kolem Přírodovědecké fakulty MU, tak se tam určitě zajděte podívat na květy Magnolií. Musím uznat, že jsem je poprvé viděl až na fakultě, tak jsem byl zcela překvapen z jejich velikosti. V době kdy jsem tyto záběry pořizoval jsem měl náladu značně pod psa, ale zvyšuje to u mne sílu tvůrčí činnosti. Ale to už musíte posoudit Vy.

Podvečer u Svratky

25 duben 2006

Rain drops

Ve čtvrtek čekejme studenou frontu, která přinese oblačno, přeháňky a bouřky. Myslím si, že po takových teplých dnech to bude myslím více než příjemné ochlazení a navíc dobrá inspirace pro zachycení detailů z mikrokosmu.

RAIN DROPS

24 duben 2006

April microcosm

Všechno kolem nás co na světě existuje nemusí být okamžitě na první pohled viditelné a většina krás co se všude kolem nás vyskytují bývají mnohdy i ošemetně skryté. A je jenom na nás, abychom tyto skryté krásy každým dnem objevovaly. Milovníci barvy si musejí počkat na příště.

19 duben 2006

Duševní empatie

Já teda fakt nevím. Někdy skutečně vážně přemýšlím že s tím asi seknu. Musím uznat, že bývám poslední dobou často na rozpacích z hodnocení svých fotografií na různých fotoserverech. Tak co. Přemýšlím nad tím, že asi prodám foťák a z vytěžených peněz pozvu všechny návštěvníky mého deníku třeba na pivo. A může jich být klidně i víc, protože si myslím, že financí z foťáku bude dostatek:-)

DUŠEVNÍ EMPATIE

18 duben 2006

Nikolka


Měl jsem možnost nafotografovat tříměsíční (nar. 21. ledna 2006) miminko Nikolku, která je skutečně úplně úžasná. No posuďte sami. Musím uznat, že je to do značné míry obtížné, neboť takové dítě je v neustálém pohybu a zachytit jej ve statické poloze není moc jednoduché. Uvádím jenom pár fotografií z celkové série, kterou se mi podařilo nafotografovat. Za tuto zkušenost a možnost si něco takového zkusit Honzovi a Esce upřímně mnohokrát děkuji.

Kostel sv. Cyrila a Metoděje

Celkový dojem záběru jsem se snažil zobrazit s mnohem vyšší pečlivostí než předchozí experimenty. Dal jsem si záležet na výběru místa fotografování, aby trojrozměrně vynikla členitost jednotlivých částí kostela. Výsledná perspektiva je sice lepší, ale ještě se mám stále hodně co učit a dolaďovat. Posuďte sami:-)

KOSTEL SV. CYRILA A METODĚJE (L.P. 1997)

Experiment s perspektivou


Musím uznat, že jsem se ještě nijak nepokusil o složené panorama, pokud pominu neúspěšné pokusy při výhledu z balkónu. Všem, co se o tento nejednoduchý a velice zajímavý experiment pokusily, smekám klobouk dolů, neboť jsem zjistil, že nic není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Uznávám, že vše by bylo mnohem jednodušší s použitím panoramatické hlavy na stativu, ale takové příslušenství nevlastním. První kámen úrazu je obloha a rozdíly jasu mezi jednotlivými snímky, které do sebe skládáte, neboť obloha má v různých úhlech pohledu rozdílnou jasnost a jinou tonizační hloubku. V tomto problému hodně pomůže polarizační filtr, který si do určité míry s rozdíly jasu poradí, ale zcela je neodstraní, takže je nutné pořídit co největší možný počet snímků. Zásadní problém, který jsem ještě ne zcela odstranil je vliv perspektivy, se kterým je nutné se vypořádat. Nabízí se možnost fotografování pomocí posouvání místa stanoviště, ale výsledný efekt nezíská zdaleka tak vysokou prostorovou hloubku a snímek je pouze širokoúhlý, ale ne perspektivní. Nejpodstatnější je bezesporu plynulé a návazné spojení jednotlivých fotografií, což vyžaduje určitou dávku trpělivosti a pečlivosti, načež výsledná složenina ani za moc nestojí. Inu posuďte sami. Jsou to mé dva první experimenty s panoramatickou fotografií, tak určité nedostatky berte s rezervou:-) Na prvním snímku je ulice Sjízdná s autobazarem. Druhý záběr je zachycený z autobusové zastávky Řecká, asi padesát metrů od místa mého bydliště. Za případné komentáře, které mne určitě potěší, předem děkuji.

12 duben 2006

Like tears into rain

I když někdy člověk se jen tak třeba někdy zamýšlí nad různými věcmi, tak je až pozoruhodné, kolik lidí se zabývá stejnou otázkou, jako třeba právě vy. Ani bych tomu nijak nevěřil, dokud jsem se nepřesvědčil na základě vlastní zkušenosti. Asi mi nejvíce vadí, když někteří lidé se snaží neustále na něco narážet a sami nedokáží zvládnout daný problém, tak jako ostatní. Ne že bych se řadil mezi ty, co něco zvládnou, ba naopak, ale zaráží mě až neuvěřitelně slepá dychtivost některých lidí po bláznivém opojení zasloužení svých pseudouměleckých kýčů. Nebudu se bát užít těchto slov, neboť mi nejvíce vadí, když někdo naráží na zdařilé snímky mých kamarádů a zbytečně je kritizuje za jejich úlovky, když sami nedokáží zobrazit situaci lépe. Už se touto otázkou zaobírat nebudu a v takový okamžik si vzpomenu na život a dílo Jana Saudka, který zpravidla byl po většinu své tvorby jen kritizován. Je to asi takový úděl, s kterým musí každý člověk počítat. Ale nejhorší na tom je, že se zpravidla takoví lidé ztratí v davu ostatních asi tak, jako slzy v dešti.

11 duben 2006

Spring tears


Pravděpodobně jsem asi jiný než ostatní, neboť všichni jsou radostí bez sebe, že je tady opět jaro, ale já se držím poněkud pozpátku. A není to jenom můj subjektivní dojem, ale musím objektivně uznat, že často na pokraji smrti ve svém paralelním světě toužím po odvetě. Skutečně Krajčo nemohl lépe vystihnout slovy pocity, které se snažil vyjádřit pomocí hudby. Ať už je to čímkoliv, třebaže nenalézám základní podstatu smyslu života, bytí a vůbec, tak alespoň vkládám své pocity své malé dušičky do obrazu vykreslený světlem nazývaný fotografie.

05 duben 2006

Deep in soul

03 duben 2006

Jarní imprese

Když se tak dívám někdy kolem sebe, tak pozoruji v posledních dnech nesnáze z odtávající vodou a přeplněnými řekami. Je to neskutečné, jak dokáže být přírodní živel nemilosrdný a někdy i zpravidla krutý. Konečně již přišlo jaro z čehož mám velikou radost a moje myšlenky se opět vznáší v oblacích při poslechu jedné nizozemské kapely...