... nejen nohami jsem v oblacích ...

30 květen 2006

Za vodou


Kromě toho že se blíží hudební festival ZA VODOU 2006 na Loděnici, tak už se pomalu období blíží na rozhraní jara a léta. Tak občas si zajedu na kole na Loděnici se jen tak projet a uvolnit se a nabrat nové síly na učení. Kromě toho se kousek před Loděnicí nalézají dva velice zajímavé "mrtvé stromy", které mě fascinují již delší dobu, ale nikdy jsem s sebou neměl fotoaparát. Tentokrát jsem si jej s sebou vzal. Akorát světlo bylo proti mne (jak jinak že), neboť bych Slunce potřeboval na opačné straně než bylo. Ono focení ve vysokých kopřivách, které vám popalují nohy není příliš komfortní, takže bych příště uvítal Slunce v zádech. Co naplat, příště se vydám před východem Slunce a doufám že se mi podaří lepší kresba světlem;-)

21 květen 2006

4dohody v Parníku


Tak jsem byl po delší době opět na nějakém koncertě za což jsem opravdu velice rád a zavítal jsem do ostravského klubu Parník, kde měla včera večer koncert skupina 4dohody, kde mimo jiné hraje i jeden náš kamarád. A je nutno uznat, že hudba skutečně pasuje do mého repertoáru a tvoří hudbu vysoké kvality. Přesvědčte se sami:-)

>> více informací včetně chystaného alba a hudebních ukázek najdete na webu kapely

20 květen 2006

High Hopes

HIGH HOPES

Run Like Hell

Comfortably Numb


Hello?
Is there anybody in there?
Just nod if you can hear me.
Is there anyone home?
Come on, now.
I hear you're feeling down.
Well I can ease your pain,
Get you on your feet again.
Relax.
I need some information first.
Just the basic facts,
Can you show me where it hurts?
There is no pain, you are receding.
A distant ship's smoke on the horizon.
You are only coming through in waves.
Your lips move but I can't hear what you're sayin'.
When I was a child I had a fever.
My hands felt just like two balloons.
Now I got that feeling once again.
I can't explain, you would not understand.
This is not how I am.
I have become comfortably numb.
Ok.
Just a little pinprick.
There'll be no more ...Aaaaaahhhhh!
But you may feel a little sick.
Can you stand up?
I do believe it's working. Good.
That'll keep you going for the show.
Come on it's time to go.
There is no pain, you are receding.
A distant ship's smoke on the horizon.
You are only coming through in waves.
Your lips move but I can't hear what you're sayin'.
When I was a child I caught a fleeting glimpse,
Out of the corner of my eye.
I turned to look but it was gone.
I cannot put my finger on it now.
The child is grown, the dream is gone.
I have become comfortably numb.

(PINK FLOYD, The Wall -- 1979, David Gilmour; Roger Waters)

16 květen 2006

Kýčofka ICéčka

KÝČOFKA

12 květen 2006

If god will send his angels

Something different in my life

10 květen 2006

Co nás čeká a možná i nemine...

Vědci z britského Hadleyho střediska pro předpovědi a výzkum klimatu (Hadley Centre for Climate Prediction and Research, HCCPR) nemají růžové vyhlídky do budoucna. Posuďte sami.

Zvýšení mořské hladiny
Grónský ledový příkrov se hroutí. Po jeho úplném rozpadu se hladina moří zvedne o 6 až 7 metrů. Ustupovat začíná rovněž Západoantarktický ledový štít, jehož přispěním bude oceán o 5 metrů výše než dnes. Je vysoce pravděpodobné, že led v Arktidě bude v letních měsících úplně roztávat, takže lední medvědi a další polární druhy zvířat mají prostě smůlu. Moře zaplaví pobřeží a města po celém světě, nejvíce pak v Africe a Asii.

Zkáza deštného pralesa
Amazonský deštný prales zanikne, protože objem dešťových srážek v této části světa se radikálně sníží. Prales bude nahrazen savanou, tedy krajinou stepního charakteru. Každému musí být jasné, že globální biodiverzitě bude touto změnou uštědřen drtivý úder, vždyť Amazonská pánev je domovem milionů druhů zvířat. Minimalizována bude i schopnost Země pohlcovat CO2. Ba co víc. Je téměř jisté, že oceán a půda začnou CO2 ve stále větším objemu uvolňovat, takže celý proces globálního oteplování se ještě více urychlí.

Zhoršení klimatických podmínek
Podnebí ztrácí svou stabilitu, protože oteplování vnáší do povětrnostních systémů více energie. Negativním důsledkům se nevyhne žádné místo na Zemi. Extrémní výkyvy počasí budou na denním pořádku - záplavy, sucho, hurikány, cyklóny, lesní požáry, invaze škodlivého hmyzu... Šíření pouští, nedostatek vody, hladomor. Vyšší teploty povedou k hladomoru, který přímo postihne 400 milionů lidí. S akutním nedostatkem pitné vody se budou potýkat 3 miliardy obyvatel. Války o poslední vodní zdroje mezi sebou povedou státy v Africe a centrální Asii. Problémy s vysycháním vodních toků budou mít lidé v četných regionech od Indie přes Arabský poloostrov až po USA. Africká jezera a mokřady vyschnou. Rybáři nebudou mít co lovit. Produkce obilnin poklesne o 400 milionů tun. Lidé ze severu Afriky budou hromadně utíkat před nesnesitelnými podmínkami, do jakých je klimatické změny uvrhnou. Peruánské ledovce roztají a region postihne katastrofální sucho.

Šíření nemocí
Už nyní si hmyzem přenášené choroby vyžádají každým rokem milióny lidských životů. Na malárii umírá ročně 1.5 až 2.7 milionů lidí. Teplejší klimatické podmínky usnadní šíření nakažlivých chorob z tropických oblastí směrem k pólům. Riziku nákazy horečky dengue bude vystaveno 55 procent světové populace, tedy o 30 procent více než v roce 1990. Stoupat bude i počet nakažených malárií a žlutou zimnicí.

Zhroucení ekosystému
Jen velmi málo ekosystémů se dokáže přizpůsobit dramatickým změnám podnebí. Pětina zemského povrchu dozná výrazných změn - arktickou tundrou počínaje a mlžným lesem v australském Queenslandu konče. Polovina současných přírodních rezervací ztratí smysl své existence, protože nebude mít co chránit. Zmizí pětina pobřežních mokřin. Jakmile množství planktonu ve vodách severního Atlantiku poklesne o 50 procent, mořský ekosystém v této části planety se zhroutí. Na celém světě vyhyne až 40 procent druhů ptáků, 70 procent motýlů a 45 procent plazů. V Evropě tento osud čeká 38 procent druhů ptáků a 20 procent rostlin. Po teplotním vzestupu o 3,7 stupně Celsia budeme muset do knihy vyhynulých druhů zvířat zapsat 40 procent druhů savců v Africe (na jihu Afriky až 54 procent).

Kolaps oceánské cirkulace
Je reálné, že globální oteplování způsobí kolaps mořských proudů v Atlantském oceánu. Golfský proud přestane do Evropy transportovat tepelnou energii a teplota ve Velké Británii se v důsledku toho sníží v zimě o 10 stupňů Celsia.

autor textu: Libor Kukliš

09 květen 2006

High voltage

Tak já asi fakt nevím jestli to je tím, že už tady bude zkouškové, nebo že jsem často zoufalý, ale připadám si někdy jako na pokraji zhroucení. Cítím se jaksi na dně, i když vím že dno je ještě níže. Věřím, že až skončí tenhle semestr, bude vše jasnější a zřetelnější než jak je to nyní a nebudu se cítit tak napjatě a dramaticky, jako dráty vysokého napětí.

06 květen 2006

Mezi stěnami

SVĚTLO OKAMŽIKU
Někdy skutečně nevím, jestli se točím kolem celého světa, nebo je tomu naopak. Stala se vám určitě někdy ta situace, kdy chcete zastavit čas a ono to nejde. Mě se stala podobná situace ve středu v podvečer, kdy jsem spěchal na šalinu. Utíkám ulicemi a na rohu ulic Opletalova a Joštova se musím zastavit i když vím, že je to pro mě čas, který nemám, neboť si nesmím (nechci) nechat šalinu ujet. Vidíte ten okamžik, kdy jej chcete ztvárnit a zvěčnit a namalovat světlem, ale zdá se mi že nemám ani poslední zlomky sekundy závěrky, které si prostě nechci nechat ujít. Je to otázka skutečnosti a věčnosti mezi stěnami, které přede mnou stojí.

04 květen 2006

Magnolie B&W

03 květen 2006

Lékařská fakulta MU

02 květen 2006

Jak obchodník s deštěm

01 květen 2006

Sentimentální dilema


Mám moře skryté v hoře z tenkých stěn,
až naplní mě, odpustím ho ven
a pak ve mně zhasne všechno to krásné, já zůstanu stát
na jednom z jeho břehů akorát...

A roztříštím rým něhou bodláčí,
rezonancí v kruhy se stáčím
do prázdných rámů...
Vodopádů stín květinám smáčí
listy do vín, v dužinách kráčím
porcelánům.

Slzivou bouří zapírám výlety snů,
trombóny třpytu roztroubí je v hlas,
vyřčené potají, hned u rtů zatajím a skryju v list,
až v nebezpečném bezpečí svému moři začnu číst...

Že roztříštím rým něhou bodláčí,
rezonancí v kruhy se stáčím
do prázdných rámů...
Vodopádů stín květinám smáčí
listy do vín, v dužinách kráčím
porcelánům.

(Moře v hoře, KRYŠTOF - V siločarách)